Co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu za mieszkanie?

Zdarza nam się słyszeć o tym, jak ciężko jest pozbyć się kłopotliwego najemcy, który nie chce płacić za wynajem mieszkania. Prawo niestety stoi po stronie najemcy, a ustawa o ochronie lokatorów ma wiele zapisów, które wcale nie pomagają właścicielom. Oczywiście to nie jest tak, że nie można się zabezpieczyć. Bardzo ważna tutaj jest odpowiednio sporządzona umowa w formie pisemnej. Ustna umowa nie będzie Cię w żaden sposób chronić.

To nie jest tak, że wszyscy najemcy, którzy przestają płacić, robią to z premedytacją i chcą nas oszukać. Często się tak zdarza, że po prostu z jakichś przyczyn nie mają pieniędzy, aby pokryć koszty związane z wynajmem. Zrozumiała jednak w tym wszystkim jest rola samego właściciela, który użycza mieszkanie dużej wartości, bardzo często mając zaciągnięty kredyt lub inne zobowiązania. W związku z czym zasadne jest to, że chce otrzymać swoje pieniądze.

Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Warto na początku spróbować załatwić sprawę polubownie. Są różne sytuacje i jeśli masz najemcę, który od kilku lat regularnie płacił, a teraz spóźnia się kilka dni, to warto porozmawiać z nim, dowiedzieć się, jaki jest problem i może wspólnie załatwić sprawę. Gorzej, gdy nie da się tej sprawy rozstrzygnąć i – co gorsza – najemca nie zamierza się wyprowadzać, ani płacić. Co należy wtedy zrobić?

biuro nieruchomości inowrocław, agencja nieruchomości Inowrocław, mieszkanie na wynajem inowrocław, nieruchomości inowrocław

Ustawa o ochronie lokatorów mówi jasno, że wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu dopiero wtedy, gdy najemca nie płaci czynszu przez 3 pełne okresy płatności, a wynajmujący dodatkowo wcześniej powiadomił go o zamiarze wypowiedzenia i dał mu dodatkowy termin na spłatę należności.

Pamiętaj również o tym, że zgodnie z art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego wynajmujący ma prawo naliczyć odsetki ustawowe za zwłokę, jednak nikt nie chce walczyć w sądzie przez to, że trafił się nieuczciwy najemca, ponieważ taka sprawa sądowa stanowi dodatkowe utrudnienie dla obu stron.

Jeśli masz podpisaną umowę z najemcą, który nie płaci przez pełne dwa okresy, powinieneś wypowiedzieć z nim umowę. Ważne jest to, aby go wcześniej o tym poinformować na piśmie i dać miesiąc na spłacenie zaległości. Ostatecznie możesz udać się do sądu, najlepiej w momencie, gdy kwota nie przekroczy 20 000 zł. Ponieważ w tym przypadku odbędzie się postępowanie uproszczone. Jeśli po wyroku najemca nie spłaci swoich zaległości, można wtedy rozpocząć procedurę egzekucji poprzez zajęcie wynagrodzenia lub rzeczy ruchomych najemcy.

Pozbycie się najemcy nie jest łatwe, komornik, gdy rozpocznie eksmisję, będzie szukał dla najemcy lokalu zastępczego, dopiero gdy najemca nie będzie miał gdzie się podziać, to dopiero wtedy można go wyrzucić.

Kogo nie można eksmitować:

  • Osób niepełnosprawnych
  • Kobiet w ciąży
  • Osób bezrobotnych
  • Osób obłożnie chorych

Będzie to mocno utrudnione również w okresie zimowym.

Aby eksmitować, kogoś z wyżej wskazanych grup osób, potrzebny będzie lokal socjalny.

Jeśli chcesz się zabezpieczyć, pomocny może być najem okazjonalny, ponieważ najemcę nie chroni w tym przypadku prawo lokatorów.

Warto wcześniej podpisać umowę najmu okazjonalnego, która chroni właściciela przed tymi wcześniejszymi punktami i gdy najemca nie chce wywiązywać się z wcześniejszych ustaleń, można się go łatwo pozbyć, dzięki artykułowi 777 Kodeksu postępowania cywilnego, w którym najemca od razu poddaje się egzekucji oraz dzięki temu, że najemca od razu podaje oświadczenie, że ma gdzie zamieszkać w razie, gdy będzie musiał wynieść się z mieszkania oraz podaje oświadczenie właściciela tego drugiego lokalu, ze zgodą na przyjęcie najemcy do siebie w razie problemów z najmem.

Skorzystaj z naszych usług, aby uniknąć błędów i poczuć komfort w transakcji. Anna Nieruchomości  biuro nieruchomości Inowrocław doskonale wie, jak ogromne znaczenie ma inwestowanie w nieruchomości. Dlatego naszą misją jest to, aby każda transakcja przebiegała szybko i bezpiecznie, a mieszkanie lub dom spełniały najnowsze standardy.