Jak zostać agentem nieruchomości?

1. Jak zostać agentem nieruchomości. Po pierwsze dlaczego?

Dlaczego szukamy pracy jako agent nieruchomości? Ano właśnie, po pracy na przykład w korporacji, na pewno jest to miła odmiana od typowego zajęcia w jednym miejscu. Myślimy często, że to coś fajnego, praca w ruchu, poznamy dużo nowych i ciekawych osób, a przede wszystkim można dużo zarobić. Wszystkie powody są oczywiście jak najbardziej prawdziwe. Czy każdy jednak może zostać agentem nieruchomości i zajmować się z sukcesem wynajmem i sprzedażą mieszkań?  Zaraz odpowiemy sobie na to pytanie.

2. Czy potrzebne mi specjalistyczne wykształcenie, aby zostać pośrednikiem nieruchomości?

W Polsce od 2014 roku zadziałała ustawa deregulująca dotychczasowe zasady wymagające posiadanie kierunkowego wykształcenia czy zdobycia państwowej licencji na wykonywanie zawodu agent lub pośrednika nieruchomości. Krótka odpowiedź zatem brzmi -nie, nie ma już tego obowiązku. W związku z tym agentem lub zwyczajnie mówiąc pośrednikiem nieruchomości może zostać każdy z dowolnym wykształceniem.

Oczywiście, co można było łatwo przewidzieć, nastąpiło natychmiastowe zainteresowanie tą formą pracy. Jednak w związku z kompleksową ilością danych w jakich będziemy się poruszać mogą oczywiście przydać się informacje oraz doświadczenia z pokrewnych dziedzin lub prac, które wykonywaliśmy bądź uczyliśmy się w przeszłości.

Budownictwo, ekonomia i prawo, najprawdopodobniej będą na początku przynajmniej obfitować mniejszym stresem, praktyka z zakresu marketingu lub PR, również będzie przydatna. Jeśli natomiast nigdy nie mieliśmy okazji zbliżyć się wcześniej do informacji z zakresów powyżej wymienionych istnieje szereg kursów wewnętrznych, agencji firmowych jak i zewnętrznych czyli materiały Youtube , strony internetowe czy blogi jak na przykład ten, który właśnie czytasz. Pomogą ci one w oswojeniu się z tematem, zwrócenie uwagi na jak najbardziej przydatne informacje czy cechy.  

3. Jakie cechy są przydatne jako agent nieruchomości?

 mieszkanie na wynajem inowrocław, kawalerki inowrocław,

W związku z tym, że będziesz pracować przede wszystkim z ludźmi, jedną z podstawowych cech jest wysoka kultura osobista. Uczymy się jej w trakcie naszego życia, ułatwia nam współżycie i komunikację z innymi osobami. Warto więc zwrócić uwagę na kilka jej elementów, a mianowicie wygląd zewnętrzny, witanie się, umiejętność prowadzenia rozmowy, stosunek do drugiego człowieka, a nawet niekiedy również spożywanie posiłków. 

Uważne słuchanie jest kolejną cechą dobrego agenta nieruchomości, wychwycenie potrzeb i wymagań klienta pozwoli stworzyć idealną ofertę i przyspieszyć cały proces.

Niektórzy doświadczeni agenci powiedzą nam, że trzeba lubić ludzi. Jeśli podejdziemy do tego bardzo personalnie, ułatwi to nie tylko nam, lecz również osobom z nami się kontaktującymi bezpośrednie relacje. 

Uśmiech, uśmiech i jeszcze raz uśmiech. Nie plastikowy, wymuszony, ale szczery i nie przesadny. Sami czujemy się lepiej załatwiając sprawy życia codziennego, a każda sprawa, nawet problematyczna może okazać się błahostką, gdy spojrzymy obiektywnie i z pogodną twarzą na nasze wyzwanie w obliczu klienta.

Umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz umiejętność poprawnego wypełniania dokumentacji. Niestety, trzeba się wysilić i zdobywać doświadczenie w wybranej przez siebie drodze zawodowej, im więcej transakcji przeprowadzimy, im więcej się dowiemy tym szybciej przestaniemy tracić drogocenny czas na powtarzające się administracyjne czynności. Umiejętności wypełniania dokumentacji można się nauczyć, przyda się oczywiście zdolność czytania ze zrozumieniem. Pozwoli to unikać błędów i straty czasu.

Niekiedy jednak zaistniałych sytuacji i błędów nie da się uniknąć i wtedy przydatna okaże się umiejętność komunikacji z urzędnikami, nie wszystkie sprawy muszą „odczekać swoje” w urzędach i delikatne stawianie spraw, niekonfliktowo czy na ostrzu noża, pozwoli często przyspieszać różne procesy.

Bycie naturalnym bardzo pomaga przy każdej sytuacji, szczególnie niekomfortowej i jeśli nie posiadamy tej cechy warto wyrobić w sobie taką zdolność.

Istnieją różne techniki poprawiania, wyostrzania własnych lub nabywanie nowych cech, czasem jest to żmudny proces, jednakże bardzo przydatny również w życiu codziennym.

4. Wszyscy wygrywają

Pamiętajmy o realiach sprzedaży, jeśli będziemy starać się prowadzić negocjacje w umiarkowany sposób, aby każdy miał poczucie dokonania wyjątkowej transakcji, każdy w takim układzie wygrywa, sprzedający, kupujący oraz oczywiście my jako pośredniczący. Negocjowana cena jest pewnie najlepszym przykładem.

5. Nie dla każdego

Jeśli nie jesteś osobą cierpliwą, zdyscyplinowaną czy wytrwałą, może okazać się, że praca agenta nieruchomości nie zupełnie będzie ci odpowiadać i satysfakcja finansowa nie zrekompensuje ciężkiej pracy, którą się włoży w uzyskanie efektów. Jednak obserwując rzesze nowych osób jakie przyciąga ta właśnie branża, nietrudno domyślić się, że jest o co walczyć.