Decydując się na zakup mieszkania, pamiętaj o tym, że poniesiony koszt jest związany nie tylko z ceną nieruchomości, ale również z innymi kosztami wynikającymi z zakupu. Rodzaj i wysokość dodatkowych wydatków zależy głównie od charakteru nieruchomości. Jednym z najczęstszych i dodatkowych kosztów przy zakupie mieszkania jest podatek PCC. Ogólnie rzecz biorąc, wartość podatku PCC zależy od ceny nieruchomości, zatem im wyższa cena mieszkania, tym wyższy podatek należy zapłacić. Miej jednak na uwadze to, że kupujący nie zawsze muszą płacić PCC.
W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy należy zapłacić podatek PCC od zakupu mieszkania, a kiedy jesteśmy z niego zwolnieni.
Podatek VAT przy zakupie mieszkania
Osoby podejmujące decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, co do zasady nie muszą ponosić dodatkowych kosztów z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli bezpośrednio od dewelopera, musimy zapłacić VAT. Sprzedawcy, którzy oferują nieruchomości, wykorzystują ceny netto, aby zwabić klientów. Ta pozornie błaha sprawa zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ istnieje znaczna różnica między wartością netto brutto.
Podatek VAT od mieszkań kupowanych bezpośrednio od dewelopera wynosi 8%, dotyczy to nieruchomości mieszkaniowych o powierzchni do 150 m2 oraz domów jednorodzinnych do 300 m2 lub 23% dla mieszkań i domów o większym metrażu niż powyżej przedstawiono. Należy też uwzględnić fakt, że stawka VAT 23% obowiązuje również w przypadku nabycia komórki lokatorskiej lub garażu.
Podatek PCC od zakupu mieszkania – ile wynosi i kiedy nie musimy go płacić?
Część podatników decydujących się na zakup mieszkania szuka oferty na rynku wtórnym, ponieważ wydaje się ona korzystniejsza cenowo. Zasadniczo transakcje między kupującymi, a sprzedającymi (zwykle osobami prywatnymi) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Wynika to z faktu, że osoby fizyczne z reguły nie mają statusu czynnego podatnika, a sprzedaż prowadzona jest prywatnie i nie stanowi dochodu z działalności gospodarczej.
Co prawda nabywca mieszkania z rynku wtórnego nie musi liczyć się z koniecznością zapłacenia 8% lub 23% podatku VAT, to jednak wystąpi po jego stronie obowiązek opłacenia PCC w wysokości 2% wartości rynkowej zakupionej nieruchomości z tytułu zawartej umowy kupna-sprzedaży.
Opłatę z tytułu podatku PCC powinno się wnieść w terminie 14 dni, licząc od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Przeważnie, wysokość podatku jest wyliczana i opłacana przez notariusza w imieniu kupującego.
Przyczynę niższej wartości mieszkania i niższego należnego podatku można wskazać w składanym do urzędu deklaracji PCC-3. W deklaracji warto wymienić czynniki wpływające na obniżkę ceny, takie jak np. zły stan techniczny. Jeśli cena zostanie bez uzasadnionego powodu zaniżona, to wówczas urząd skarbowy może naliczyć podatek PCC od zakupu mieszkania według wartości rynkowej oraz odsetki za zwłokę.
Co do zasady, jeśli cena sprzedaży nieruchomości ustalona w umowie jest dużo niższa od ceny rynkowej (ponad 33%), fiskus może wezwać podatnika do złożenia wyjaśnień bądź natychmiastowo do dopłaty podatku.
Zakupu mieszkania na kredyt, a podatek PCC
W sytuacji, kiedy zakup mieszkania jest finansowany kredytem hipotecznym, nawet prosto od dewelopera, konieczne jest opłacenie podatku PCC w wysokości 19 złotych lub 0,1%. Wysokość tej kwoty zależy od rodzaju kredytu. W momencie, kiedy podczas ustanawiania hipoteki, harmonogram spłat jest znany, to płacimy 0.1% wartości (hipoteka zwykła). Natomiast jeżeli wartość rat nie jest znana i będzie ona zmieniana na podstawie zmieniających się stóp procentowych, wówczas należy dokonać opłaty PPC w wysokości 19 złotych.
Kiedy nie musimy płacić podatku PCC od zakupu mieszkania?
Mimo iż prawo przewiduje obowiązek zapłaty PCC, to przy zakupie mieszkania w niektórych przypadkach kupujący nie jest zobowiązany do zapłaty tego podatku. Poniżej przedstawiam wyjątki, w których kupujący może być zwolniony z opłacenia podatku PCC:
- Kupno mieszkania od deweloperów, którzy są podatnikami VAT
- Sprzedającym mieszkanie jest spółdzielnia, z prawem spółdzielczym własnościowym
- Wykup lokalu mieszkalnego komunalnego według przepisów o gospodarce nieruchomościami
- Wykup mieszkania według przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska.
Skorzystaj z naszych usług, aby uniknąć błędów. Anna Nieruchomości – biuro nieruchomości Inowrocław doskonale wie, jak ogromne znaczenie ma inwestowanie w nieruchomości. Dlatego naszą misją jest to, aby każda transakcja przebiegała szybko i bezpiecznie, a mieszkanie lub dom spełniały najnowsze standardy.