Kim jest pośrednik nieruchomości?

Mało kto wie, kim tak naprawdę jest pośrednik nieruchomości, chociaż dla niektórych może to wydawać się oczywiste, jednak większość osób, nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Pośrednik w obrocie nieruchomościami to osoba, która pomaga stronom transakcji przy sprzedaży, zakupie, zamianie, najmie czy wynajmie nieruchomości. Pośrednik zazwyczaj lubi poznawać nowe osoby, nawiązywać z nimi dobre relacje i stale się rozwijać.

Nowe przepisy dla pośredników nieruchomości

Ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r.  określa, że pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest osoba fizyczna, posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

W przeszłości, aby móc zostać pośrednikiem nieruchomości, zdawało się państwowy egzamin i ministerstwo wydawało licencję w formie dokumentu, dostawało się wówczas swój numer. Do końca 2007 roku, osoba, która chciała uzyskać licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, musiała spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim musiała posiadać wykształcenie średnie, odbyć kurs oraz półroczną praktykę, a następnie zdać egzamin państwowy, składający się z części pisemnej i ustnej.

1 stycznia 2008 roku pojawiła się ustawa nowelizująca, która zniosła egzamin państwowy dla osób niekaranych, o pełnej zdolności do czynności prawnych:

  • osób posiadających wykształcenie wyższe i tych, które ukończyły studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami
  • osób posiadających wykształcenie wyższe z zakresu gospodarki nieruchomościami oraz tych, które odbyły odpowiednio udokumentowaną praktykę.
  • W 2013 r. powstała ustawa deregulacyjna. Od tego czasu nie była już potrzebna państwowa licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami. Obecnie wystarczy prowadzić działalność gospodarczą i mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilno-prawnej na co najmniej 25 tys. euro.

W 2017 r. powstała poprawka do ustawy, która zdefiniowała, kim jest pośrednik w obrocie nieruchomościami. Zgodnie z tym, pośrednikiem jest przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, czyli ważne jest to, by w kodach PKD znalazło się pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

Co to są kody PKD?

Kody PKD nadaje się firmom po to, aby klasyfikować rodzaj wykonywanej działalności dla celów statystycznych. Dotyczą wszystkich przedsiębiorców, którzy podczas zakładania firmy są zobowiązani określić rodzaj wykonywanej działalności poprzez wybranie odpowiednich kodów PKD.

Kod PKD dla pośrednictwa w obrocie nieruchomościami to 68.31.Z

Sekcja ta obejmuje: działalność wynajmujących, agentów i/lub maklerów w zakresie: kupna, lub sprzedaży nieruchomości, wynajmowania nieruchomości oraz pozostałą działalność usługową związaną z nieruchomościami, taką jak: wycena nieruchomości. Działalność ta może być prowadzona na własnej lub dzierżawionej nieruchomości, lub na zlecenie, – budowę obiektów, na użytek własny lub na wynajem, – zarządzanie nieruchomościami.

Kody, które występują razem z 68.31.Z to:    

PKD 68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie.

PKD 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

PKD 68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

PKD 66.19.Z Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.

PKD 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

PKD 64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.

PKD 41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

PKD 41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.

Z kolei inny ważny zapis mówi o tym, że pośrednictwo to odpłatne wykonywanie czynności, które prowadzi do zawarcia umowy między stronami transakcji.

Dodatkowo trzeba mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilno-prawnej za minimum 25 tys. euro.

Jest to ważny punkt, ponieważ występując w roli pośrednika, będziemy pomagać w transakcjach, w których w grę wchodzą czasami bardzo duże pieniądze. Od mieszkań wartych po kilkaset tysięcy, po działki budowlane za kilka milionów i inne jeszcze większe inwestycje. Pośrednik musi mieć dużą wiedzę i nawet drobny błąd w umowie może przynieść niepowodzenie w transakcji i narazić na stratę klienta, zatem warto mieć na wszelki wypadek ubezpieczenie.

Kolejny zapis mówi, że pośrednik ma wgląd do dokumentów dotyczących transakcji. Aby otrzymać te dokumenty, wystarczy umowa pośrednictwa.

– Księgi wieczyste

– Kataster nieruchomości

– Ewidencja sieci uzbrojenia terenu

– Tabele taksacyjne i mapy taksacyjne

– Plany miejscowe, studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

– Rejestr cen nieruchomości

– Rejestry osób, którym przysługują prawa określone w art. 179.b oraz prawa odrębnej     własności lokalu

– Ewidencja ludności w zakresie obowiązku meldunkowego

– Świadectw charakterystyki energetycznej

Chociaż często urzędnicy nie wiedzą, że pośrednik może pobrać te dokumenty w imieniu klienta i czasami warto mieć pełnomocnictwo cywilne, za które należy ponieść opłatę 17 zł. Jedno pełnomocnictwo może zostać złożone przed jednym organem w wielu sprawach bądź przed różnymi organami:

W pośrednictwie nieruchomości, ważny jest wachlarz umiejętności. Jeśli chcesz zbudować mocną markę, to potrzebujesz wiedzy związanej z tym zawodem oraz umiejętności, dzięki którym będziesz budować dobre relacje z ludźmi, takie jak odpowiedzialność, uczciwość, komunikatywność. Ważne, by ludzie chcieli z Tobą przebywać i chcieli, byś ich prowadził do finalizacji celów. Pamiętaj, że szybko wyczują, gdy będziesz próbować grać nieczysto. Jesteś również mediatorem, który powinien spokojnie pomagać dojść obu stroną do porozumienia.

Jak znaleźć prace pośrednika nieruchomości ?

Pamiętaj, że gdy przeglądasz ogłoszenia o pracę, ważne jest to, byś wybrał firmę, która już działa jakiś czas na rynku i która ma doświadczenie.

Firmy, które w ogłoszeniach o pracę nie pokazują swojej nazwy czy loga często są firmami nowymi. Pamiętaj, że jeśli chcesz się dużo nauczyć, to ucz się od najlepszych, a w takich nowych firmach nie dostaniesz poukładanych materiałów do nauki, tylko będziesz się z właścicielem zastanawiać pół dnia, jak ma wyglądać strona internetowa tego biura czy inne rzeczy, przez które Twoje wynagrodzenie, za Twoje pierwsze usługi, przeciągnie się w czasie.

Ile zarabia pośrednik nieruchomości?

nieruchomości inowrocław, biuro nieruchomości inowrocław

Pośrednik otrzymuje prowizję, czasami do tego dochodzi podstawa, jednak zwykle to wygląda tak, że przez pierwsze kilka miesięcy nie zarabia, dlatego warto zaoszczędzić trochę pieniędzy, dzięki którym będziesz mógł ze spokojną głową przejść przez te kilka miesięcy, gdzie będziesz się uczyć i próbować zdobyć pierwszego klienta. Twoje zarobki mogą sięgać kilkanaście/ kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak pamiętaj, że jest to maraton i na początku minie trochę czasu, zanim dostaniesz pierwsze wynagrodzenie. Gdy będziesz wykonywać swoją pracę dobrze, to po kilku latach będziesz już mieć swoją markę osobistą i klienci będą do Ciebie wracać. Wygląda to tak jak kula śnieżna, która w momencie toczenia się staje się coraz większa i większa.

Istotne jest również to, byś jako pośrednik chciał podnosić swoje kwalifikacje, przyswajał nową wiedzę. Przepisy często się zmieniają, zmienia się moda i świat ewoluuje, jeśli chcesz być najlepszy, to musisz być o krok przed innymi.

Czy szukasz mieszkania lub domu w bezpiecznej i spokojnej okolicy na terenie Inowrocławia? A może zależy Ci na tym, aby budynek był funkcjonalny i wykonany zgodnie z najnowszymi standardami? Albo chcesz sprzedać swoje mieszkanie w Inowrocławiu szybko? Doskonale trafiłeś. Skorzystaj z oferty licencjonowanego biura obrotu nieruchomościami Anna Nieruchomości