Jeśli mimo rozwiązania umowy lokator nadal przebywa w mieszkaniu i nie ma zamiaru się wyprowadzić, to należy wszcząć postępowanie eksmisyjne. Na czym ono polega? Co zrobić, jeśli lokator nie chce opuścić mieszkania?
Prawa najemcy i wynajmującego
Zarówno prawa, jak i obowiązki najemcy oraz wynajmującego określa ustawa o ochronie praw lokatorów. Do najważniejszych elementów umowy najmu należy oznaczenie stron, przedmiotu najmu i okresu, na jaki została zawarta umowa i wysokość czynszu najmu, który najemca zobowiązał się płacić wynajmującemu w zamian za prawo do oddania do dyspozycji mieszkania.
Lokator zalega z czynszem – co zrobić
W przypadku, kiedy czynsz nie zostanie opłacony w konkretnym terminie, lecz zapłata nastąpi kilka dni później, nie powinniśmy się zanadto martwić. Sytuacja bardzo komplikuje się w momencie, w którym najemca zwleka z opłatami przez dłuższy czas. Co zrobić, jeśli lokator zalega z czynszem?
W pierwszej kolejności warto podjąć kontakt telefoniczny z wynajmującym i poznać powód braku płatności. Jeśli pomimo podjęcia próby rozmowy telefonicznej nadal nie otrzymujemy zapłaty, powinniśmy wysłać wezwanie do zapłaty listem poleconym.
Jeżeli osoba, która wynajmuje mieszkanie nie płaci czynszu, to właściciel w pierwszej kolejności powinien wypowiedzieć umowę najmu. Wynajmujący może tak postąpić w przypadku, gdy najemca jest w zwłoce z zapłatą czynszu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego, a także wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących opłat. Jeżeli mimo rozwiązania umowy lokator dalej przebywa w mieszkaniu i nie ma zamiaru się wyprowadzić, to należy wszcząć postępowanie eksmisyjne. Eksmitować można tylko te osoby, które zajmują lokal bezprawnie. Po upłynięciu okresu, na który umowa została zawarta lub jej skutecznym wypowiedzeniu, lokator traci prawo do korzystania z mieszkania.
Jak wszcząć postępowanie egzekucyjne?
Aby rozpocząć egzekucję należy wnieść pozew do właściwego sądu rejonowego.
Dokument należy odpowiednio uzasadnić, załączyć wszystkie dokumenty, potwierdzające, że lokator nie ma prawa przebywać w mieszkaniu. Dodatkowo wynajmujący może się ubiegać o odszkodowanie od osoby zajmującej lokal bez tytułu prawnego.
Odszkodowanie odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać za wynajmowanie lokalu w okresie zajmowania go lokatora.